Moja rodina
- 11.05.2020 07:37
RodinaVýkonový štandard: Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakt s inými osobami- deťmi i dospelými U4
Vie vysvetliť akú rolu zohrávajú rodičia v živote človeka U3
Vystrihuje predkreslené tvary podľa obrysu U3
Motivačná časť: Ak máš doma ocka a mamičku, sú to tvoji najlepší kamaráti. Najviac času však tráviš s mamičkou. Mamičke si rástol v brušku, mamička ťa učila rozprávať i chodiť. Mamička sa najčastejšie stará o celú rodinu.
Expozičná časť: Obrázky ti napovedia, čo mamička najčastejšie robí a aká je. Porozprávaj, aká je tvoja mamička, čo robí doma, v práci, čo má najradšej, alebo ako sa stará o teba súrodencov a ocka. A ako pomáhaš mamičke ty s ockom?(obrázky v knihách či internete)
Fixačná časť: Vo fixačnej časti si vyfarbi srdiečko, vystrihni ho a podaruj svojej mamičke, pretože ju ľúbiš a veľmi si vážiš, čo všetko pre teba robí.
Členovia rodiny
U2- Pozná mená svojich rodičov a mená ďalších členov svojej rodiny.
U3- Vie vysvetliť, akú rolu zohrávajú rodičia v živote človeka. Pozná pojmy starí rodičia, súrodenci, sestra, brat.
Motivácia: Nachystajte si pre deti fotografie rodiny. Deťom ukážte fotografiu rodiny a spýtajte sa koho vidia na fotografií.
Expozičná časť: Pomôžte si fotografiami. Deťom ukážte ďalšie fotografie, kde sú už aj ďalší členovia rodiny (babka, dedko, krstná, ...). Spýtajte sa zase detí, koho vidia na fotografií. Dbajte aby deti pomenovali člena rodiny a aj meno. Po poznaní a pomenovávaní členov rodiny začnite zase od začiatku. To znamená, že zase ukážete deťom fotografiu(rodičov) a spýtate sa detí či by Vám vedeli povedať, akú rolu zohrávajú rodičia v jeho živote. Ak vedia, dieťa pochváľte, ak nie tak vysvetlite dieťaťu akú rolu zohrávate.
Fixačná časť: Deti nakreslia na papier členov ašej rodiny (mamu, otca, súrodencov).
Počítame s mamičkou
U2- Pomocou slov prvý, druhý, tretí, štvrtý, posledný, pred, za opíše polohu predmetu v usporiadanom rade.
U3- V obore do 10 určí počítaním po jednej počet predmetov v skupine a výsledok počítania jednoznačne vysloví.
Motivácia: Deti motivujte rozhovorom o rodine a to tak, že rodinu tvorí viac generácií a viac členov.
Expozičná časť: Deťom ukážete pripravené obrázky. Deťom poviete, aby Vám povedali koho alebo čo vidia na obrázkoch. Potom poviete deťom, aby Vám pomocou slov prvý, druhý ,tretí, štvrtý, posledný, pred a za opísali človeka v usporiadanom rade(kde kto stojí) a nakoniec si ich všetkých spočítate. Dbajte, aby dieťa počítalo po jednej a výsledok počítania aby jednoznačne vyslovili.
Výkonový štandard:Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyby dlane a prstov (U4) Motivačná časť: Pripomeňme si, že každý rok (okrem tohto), sme chodili vystupovať do kultúrneho domu, kde sme oslavovali Deň matiek- piesňami, tancami či básňami. Mamičky vás pekne obliekli, niektorí chlapci mali na krku motýlika a dievčence zasa vo vlasoch mašľu. A presne také mašle a takých motýlikov budeme dnes kresliť.
Výkonový štandard:Kreslí grafomotorické prvky vyžadujúce pohyby dlane a prstov (U4) Motivačná časť: Pripomeňme si, že každý rok (okrem tohto), sme chodili vystupovať do kultúrneho domu, kde sme oslavovali Deň matiek- piesňami, tancami či básňami. Mamičky vás pekne obliekli, niektorí chlapci mali na krku motýlika a dievčence zasa vo vlasoch mašľu. A presne také mašle a takých motýlikov budeme dnes kresliť.
Expozičná časť: skúste dať dieťaťu veľký formát papiera, predkreslite mu ležatú osmičku a nechajte ho, aby si ich ceruzkou vyskúšal zopár nakresliť.
Fixačná časť: Keď si dieťa vyskúšalo kresliť na veľkom formáte, teraz v pracovnom liste môže znova ležatú osmičku vyskúšať- ako mašľu alebo ako motýlika.Pripravila pani učiteľka Radka.
- viac
Čím budem
- 11.05.2020 07:24
Vzdelávacia oblasť: Jazyk a komunikácia
Výkonový štandard- U1: Formuluje jednoduché rozvité vety.
Zameriame sa na rozvoj slovnej zásoby a formuláciu jednoduchých rozvitých viet.
Pomôcky: pieseň od Mira jaroša- Povolania, hračky (policajné a hasičské autá, detská lekárnička,plyšové zvieratká..)
Zadanie: Spolu s rodičom si vypočuj a zaspievaj pieseň od Mira Jaroša-Povolania. Tvojou úlohou bude formulovať jednoduché rozvité vety o povolaniach, ktoré si počul v piesni. Pri popisovaní povolaní ti pomôžu napr. hračky (policajné a hasičské autá, detská lekárnička,plyšové zvieratká..). Ktoré povolanie sa ti najviac páčilo? Až raz vyrastieš, čím by si chcel byť?
Výkonový štandard- U2: Pozná základnú pracovnú náplň vybraných profesii.
Zameriame sa na poznanie pracovnej náplne vybraných profesii.
Pomôcky: pre dievčatá: kuchárska zástera, recept obľúbeného jedla alebo koláča
pre clapcov: pracovné nohavice, rukavice, náradie a meteriál na zhotovenie napr. búdky pre vtáčika
Zadanie: Dnes sa rozdelíme na dve skupiny a to dievčatá a chlapci. Máš rád jedlo, ktoré ti uvarí tvoja mamina alebo babička? Vieš ako sa toto povolanie volá? Milé dievčatá, vašou úlohou bude popísať toto povolanie a zahrať sa naň. Obleč si kuchársku zásteru a popros maminu, aby si spolu uvarili tvoje obľúbené jedlo alebo upiekli koláčik. Určite z Vás vyrastú vynikajúce kuchárky..
Pozoruješ z poza okna tatina, ktorý neustále pracuje na dvore, stavia, muruje, opravuje? Ako sa volá toto povolanie? Porozprávaj sa s o ňom spolu s tatinom ..Milí chlapci vašou úlohou bude zahrať sa na stavbára (murára, opravára). Nasad´ si pracovné nohavice, rukavice a popros tatina aby ste spolu vyrobili alebo postavili napr.búdku pre vtáčika, či opravili pokazený bicykel, plot, auto..
Vzdelávacia oblasť: Matematika a práca s informáciami
Výkonový štandard- U2: Pridá ku skupine a odoberie zo skupiny 2-3 ojekty.
Zameriame sa na logické umiestňovanie objektov, pridávanie a odoberanie zo skupiny.
Pomôcky: obrázkový materiál povolaní,nožnice, farbičky,papier
Zadanie: Milé deti spolu s rodičmi ste sa porozprávali o povolaniach, zahrali sa na ne, ale dnes bude našou úlohou roztriediť popletené povolania . Budeš na to potrebovať kartičky z obrázkami povolaní a nástrojmi,alebo potrebami na vykonávanie daného povolania, ktoré si tu https://sk.pinterest.com/pin/51932201941826122/ ,https://sk.pinterest.com/pin/106397609935316102/ môžeš vytlačiť a vystrihnúť. Rodič rozdelí obrázky povolaní a pridelí k nim nesprávne obrázky nástrojov(potrieb pre vykonávanie povolania). Ku každému povolaniu pridá 2-3 nesprávne obrázky.Tvojou úlohou je pridať k správnemu povolaniu správny obrázok nástrojov a odobrať nesprávny obrázok z povolania. Ako si to zvládol, ktoré povolanie sa ti páčilo najviac? Zober si papier a farbičky a skús ho nakresliť.
Vzdelávacia oblasť: Človek a spoločnosť
Výkonový štandard- U2: Pozná mená svojich rodičov a mená d´aľších členov svojej rodiny.
Zameriame sa na rozvoj logického myslenia a pamäti.
Pomôcky: pomôcky alebo hračky na napodobnenie povolania
Zadanie: Zuzana, Tibor, Katarína, Marek..Poznáš mená svojich rodičov, súrodencov a d´aľších členov rodiny? Výborne, prvú úlohu si splnil. Poznáš ich povolania? Tvojou druhou úlohou je ich pomenovať, rodič ti pomôže. Na záver úlohy sa môžeš s rodičom zahrať hru : Kto som a aké povolanie mám? Vyberieš si jedného člena z rodiny a napodobneníš jeho povolanie (môžeš využiť svoje hračky). Aby si správne uhádol povieš meno člena rodiny a jeho povolanie.
Pripravila pani učiteľka Majka.
- viac
Apríl - mesiac lesov
- 28.04.2020 20:49
Prežívame apríl - mesiac lesov. Pri tejto príležitosti sme v našej materskej škole mali s deťmi absolvovať krátku turistickú vychádzku do Malých Karpát. Keďže nám to súčasná situácia nedovoľuje, tak by sme boli veľmi radi, ak by ste so svojimi deťmi absolvovali krátku turistiku spojenú s poznávaním krás okolitej prírody. Zoberme to všetci ako výzvu nielen pretože apríl je mesiacom lesov, ale hlavne preto, aby sme vytvárali u našich detí pozitívny vzťah k prírode ako takej. Ja som už výzvu prijala a budem veľmi rada ak sa do tejto výzvy zapojí čo najviac rodičov s deťmi. Samozrejme, že sa vždy tešíme za každú jednu fotku z tej vašej turistiky.
- viac
Zápis do materskej školy na školský rok 2020/2021
- 27.04.2020 07:42
Na základe usmernenia MŠVVaŠ SR sa podávanie žiadostí uskutoční bez osobnej prítomnosti detí a nevyžaduje sa potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, vyjadrenie lekára sa vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu bude predkladať dodatočne, pred nástupom do materskej školy.
K zápisu je potrebné vyplniť príslušnú elektronickú prihlášku (nachádza sa ne tejto stránke nad Novinkami
V prípade, že žiadosť bola podaná v predchádzajúcom roku a bolo vydané negatívne rozhodnutie, je potrebné podať novú žiadosť.- viac
Téma týždňa: Naše Slovensko
- 04.05.2020 07:39
Výkonový štandard: U1 S porozumením reaguje na spisovnú podobu reči v bežných komunikačných situáciách.
Zameriame sa na rozvoj komunikačných schopností a vedomostí o Slovensku.
Pomôcky: obrázok mapy Slovenska (internet)
Zadanie: Témou týždňa je „Naše Slovensko“ a my ho dnes trošku lepšie spoznáme. Popros rodiča, aby ti ukázal na internete obrázok mapy Slovenska. Sú na nej vyznačené mestá. Veľké mestá sú veľkými písmenami a malé mestá sú malými písmenami. Vieš ako sa volá naše najväčšie a hlavné mesto Slovenska? Ukáž si ho s rodičom na mape.
Všimni si zelenú a hnedú farbu na mape. Hnedá označuje hory a tie modré čiaročky na mape sú rieky.
Spýtaj sa rodiča kde sa asi nachádzajú Dolné Orešany a ďalej zisťuj všetko čo ťa o Slovensku zaujíma…
Slovenská hymna
Výkonový štandard: U1 Počúva vokálne a vokálno- inštrumentálne skladby a piesne.
Pomôcky: hymna Slovenskej republiky (internet)
Zadanie: Každý štát má svoju hymnu- pieseň ako symbol štátu. Naše Slovensko má hymnu, ktorá sa volá „Nad tatrou sa blýska“.
Pustite si ju doma z internetu a počúvaj pozorne. O čom sa v nej spievalo? Bola rýchla alebo pomalá, veselá alebo smutná? Páčila sa ti?
Môj dom
Výkonový štandard: Približne nakreslí kruh, štvorec, trojuholník.
Zameriame sa na rozvoj jemnej motoriky a osvojenie si správneho úchopu ceruzky.
Pomôcky: kancelársky papier, farbičky
Zadanie: Priprav si papier a farbičky. Budeme si kresliť dom. Najprv si nakreslíme štvorec. Štvorec má všetky strany rovnaké. Môžeš ho nakresliť hocijakou farbou, ktorá sa ti páči alebo takou, aký je tvoj domček (dbáme na správny úchop ceruzky). Na neho nakreslíme trojuholník- to bude strecha domu. Môže byť červená. Čo chýba domčeku? Dáme mu ešte okná, dvere a môžeme komín. Na domček sa nám bude usmievať slniečko- nakresli žltý kruh.
Všetko si pekne vyfarbi a môžeš dokresliť podľa tvojej fantázie.
Zaskáčem si škôlku
Výkonový štandard: Ovláda stoj na jednej nohe.
Zameriame sa na rozvoj pohybových schopností.
Pomôcky: krieda alebo maliarska páska
Zadanie: Dnes si trochu precvičíš stáť a skákať na jednej nohe. Zahráme
sa na „škôlku“. Môžeš sa ju hrať doma vnútri alebo na dvore.
Najjednoduchšie je zobrať si na dvor kriedu a s pomocou rodiča si nakreslíš
„škôlku“. Skákať je zábava, kľudne zapoj všetkých do hry.
Ak si chceš „škôlku zahrať v dome, tak si priprav maliarsku pásku. S
pomocou rodiča ňou nalepíš na zem „škôlku“.Pripravila pani učiteľka Andrejka
U3 Rozpozná štátne symboly Slovenskej republiky- zástava, hymna
U2 Oboznamuje sa so symbolmi Slovenskej republiky
Pomôcky: mapa Slovenska, štátny znak, zástava, hymna, pastelky, papier
Zadanie: Porozprávaj sa s rodičmi o našej vlasti- o Slovensku ( krajine, v ktorej si sa narodil/-la a žiješ). V atlase, na glóbuse alebo na internete vyhľadaj mapu Slovenska.
Spoznaj štátne symboly Slovenskej republiky: štátny znak, vlajku a hymnu. Slovenskú vlajku si môžeš všimnúť aj pri našom obecnom úrade, keď pôjdeš na prechádzku. Aké farby sú na vlajke Slovenskej republiky? Čo sa nachádza v ľavej časti slovenskej vlajky? Popíš, ako vyzerá štátny znak-
na červenom podklade sú tri modré vŕšky a biely dvojkríž.
Slovenskú vlajku alebo štátny znak si môžeš aj vymaľovať, predlohu na vytlačenie nájdeš tu:
https://nasedeticky.sk/predskolaci/slovensko/2743/slovenska-vlajka-omalovanka/
https://nasedeticky.sk/predskolaci/slovensko/2745/2745/
Vypočuj si hymnu Slovenskej republiky- pieseň Nad Tatrou sa blýska, ktorá sa spieva/ hrá vždy pri významných príležitostiach alebo výročiach, štátnych sviatkoch (mohol/-la si ju počuť napríklad dňa 29.augusta pri výročí SNP, keď sa v podvečer na našom futbalovom ihrisku zapaľuje veľká vatra). Hymnu nájdeš napr. tu:
https://www.youtube.com/watch?v=u_Cl5fRPIJc
Naše hlavé mesto-Bratislava
Vzdelávacia oblasť: Človek a spoločnosť
Výkonový štandard: U2 Pozná významné dominanty hlavného mesta Bratislavy, napr. Bratislavský hrad, rieku Dunaj
Pomôcky: mapa Slovenska (znázorňujúca mestá), obrázky Bratislavy a jej okolia, drevené kocky alebo lego stavebnica, papier, pastelky
Zadanie: Už vieš, že naša krajina sa volá Slovensko (používa sa aj názov Slovenská republika). Možno si už bol s rodičmi v našom hlavnom a zároveň najväčšom meste - v Bratislave (na výlete, v zoologickej záhrade alebo aspoň na nákupoch).
Vyhľadaj a ukáž Bratislavu na mape Slovenska.
Ak si už niekedy bol v Bratislave, skús porozprávať, aké zaujímavé miesta si navštívil , aké zvieratká si videl v ZOO.
Ak si zatiaľ v Bratislave nebol, vyhľadaj s pomocou rodičov obrázky zaujímavých miest ( v knižkách alebo na internete), ktoré sa nachádzajú priamo v našom hlavnom meste alebo jeho blízkom okolí. Môžeš si pozrieť napríklad Bratislavský hrad, hrad Devín, Sandberg, Slavín.
Vieš, aká rieka tečie cez Bratislavu? Je to Dunaj. Nájdi Dunaj na mape Slovenska. Skús vyhľadať obrázky mostov, ktoré spájajú oba brehy Dunaja priamo v Bratislave. Zistíš, že na jednom z nich je napr. reštaurácia v tvare UFO.
Nakoniec môžeš podľa obrázku Bratislavského hradu postaviť zo stavebnice Lego alebo drevených kociek svoj vlastný malý Bratislavský hrad...
Malý zvonárik
Vzdelávacia oblasť: Jazyk a komunikácia
Výkonový štandard: U4 Rozumie spisovnej podobe jazyka.
U3 V priebehu vzdelávacích aktivít používa spisovnú podobu jazyka.
Pomôcky: príbeh z časopisu Rebrík
Zadanie: Vieš, ktoré veľké mesto je najbližšie k našej dedine- Dolným Orešanom? Áno, je to Trnava. A o Trnave je aj dnešný príbeh o malom záchrancovi:
Kedysi dávno neďaleko Trnavy na potoku Parná stál mlyn, ukrytý medzi stromami. Po kľukatej ceste krivkal starec. Bol to starý zvonár z mesta, mlynárov príbuzný. Ako sa tak blížil , zdalo sa mu čudné, že nepočuť rachot mlyna ani štekot psa. „Čože sa tam stalo?“ čudoval sa. Prišiel na dvor a zistil: Do mlyna sa vlámali zbojníci! Našiel už len mlynárovho synčeka, malé bábätko. Starý zvonár sa ujal malej siroty. Volal sa Tadeáš a brával ho so sebou do malej zvoničky nad mestom. A Tadeáš sa naučil obratne zvoniť. Inak zvon zvonil k modlitbe, inak pri pohrebe a inak pri nebezpečenstve. V okolí zvoničky rástli veľké lipy. Chlapec tam mal svoj úkryt. Počúval bzukot včiel a spev vtákov. Bol odtiaľ výhľad na Trnavu a celý kraj. Jedno ráno zbadal zo stromu neznámych jazdcov so špicatými čiapkami a kopijami. „Tatári! Treba varovať ľudí!“ bežal Tadeáš k zvoničke. Zvonil veľmi silno bim-bam, bim-bam. Obyvatelia vybehli na hradby. V rukách niesli, čo narýchlo vzali: sekery, cepy, motyky, vidly, kosy a bránili mesto. Tatári nečakali taký odpor a dali sa na útek. Na mieste starej zvoničky stojí dnes kostol, z ktorého i teraz radostne zvonia zvony...
Ak nepoznáš niektoré slová z príbehu, popros rodiča, aby ti ich vysvetlil. Potom môžeš porozprávať, čo ťa na príbehu najviac zaujalo, kto bol Tadeáš, kde a s kým žil, ako pomohol zachrániť mesto...
Pozorujeme a staviame
Vzdelávacia oblasť: Umenie a kultúra
Výkonový štandard: U4 Skladá, spája z rôznych materiálov priestorovú zostavu, pomenuje ju
U2 Z hotových prvkov skladá jednoduchý objekt alebo architektúru
Pomôcky: krabičky, košíky, poháre, hračky rôznych tvarov a veľkostí
Zadanie: Počas prechádzky po dedine alebo pozorovaním z okna svojho domčeka si si určite všimol, že jednotlivé domy sa líšia tvarom, farbou, veľkosťou. V strede dediny sú dokonca rôzne budovy, ktoré slúžia na rozličné účely. Vieš povedať, načo slúži kostol, obecný úrad, kultúrny dom, pošta alebo obchod s potravinami?
Prezri si tiež, ako jednotlivé budovy vyzerajú. Povedz, aký geometrický útvar ti pripomína tvar budovy, strechy, okien a dverí.
Doma z viacerých predmetov rôznych tvarov a veľkostí, ktoré nájdeš napr. medzi hračkami, potom poskladaj napríklad ulicu, ktorú tvorí viacero domov, alebo vytvor vlastný kostolík, či kultúrny dom. Cestu môžeš vytvoriť zo šnúrky, stužky, kúsku látky alebo papiera.
Pripravila pani učiteľka Renatka..
- viac