Téma týždňa: Naše Slovensko
- 04.05.2020 07:39
Výkonový štandard: U1 S porozumením reaguje na spisovnú podobu reči v bežných komunikačných situáciách.
Zameriame sa na rozvoj komunikačných schopností a vedomostí o Slovensku.
Pomôcky: obrázok mapy Slovenska (internet)
Zadanie: Témou týždňa je „Naše Slovensko“ a my ho dnes trošku lepšie spoznáme. Popros rodiča, aby ti ukázal na internete obrázok mapy Slovenska. Sú na nej vyznačené mestá. Veľké mestá sú veľkými písmenami a malé mestá sú malými písmenami. Vieš ako sa volá naše najväčšie a hlavné mesto Slovenska? Ukáž si ho s rodičom na mape.
Všimni si zelenú a hnedú farbu na mape. Hnedá označuje hory a tie modré čiaročky na mape sú rieky.
Spýtaj sa rodiča kde sa asi nachádzajú Dolné Orešany a ďalej zisťuj všetko čo ťa o Slovensku zaujíma…
Slovenská hymna
Výkonový štandard: U1 Počúva vokálne a vokálno- inštrumentálne skladby a piesne.
Pomôcky: hymna Slovenskej republiky (internet)
Zadanie: Každý štát má svoju hymnu- pieseň ako symbol štátu. Naše Slovensko má hymnu, ktorá sa volá „Nad tatrou sa blýska“.
Pustite si ju doma z internetu a počúvaj pozorne. O čom sa v nej spievalo? Bola rýchla alebo pomalá, veselá alebo smutná? Páčila sa ti?
Môj dom
Výkonový štandard: Približne nakreslí kruh, štvorec, trojuholník.
Zameriame sa na rozvoj jemnej motoriky a osvojenie si správneho úchopu ceruzky.
Pomôcky: kancelársky papier, farbičky
Zadanie: Priprav si papier a farbičky. Budeme si kresliť dom. Najprv si nakreslíme štvorec. Štvorec má všetky strany rovnaké. Môžeš ho nakresliť hocijakou farbou, ktorá sa ti páči alebo takou, aký je tvoj domček (dbáme na správny úchop ceruzky). Na neho nakreslíme trojuholník- to bude strecha domu. Môže byť červená. Čo chýba domčeku? Dáme mu ešte okná, dvere a môžeme komín. Na domček sa nám bude usmievať slniečko- nakresli žltý kruh.
Všetko si pekne vyfarbi a môžeš dokresliť podľa tvojej fantázie.
Zaskáčem si škôlku
Výkonový štandard: Ovláda stoj na jednej nohe.
Zameriame sa na rozvoj pohybových schopností.
Pomôcky: krieda alebo maliarska páska
Zadanie: Dnes si trochu precvičíš stáť a skákať na jednej nohe. Zahráme
sa na „škôlku“. Môžeš sa ju hrať doma vnútri alebo na dvore.
Najjednoduchšie je zobrať si na dvor kriedu a s pomocou rodiča si nakreslíš
„škôlku“. Skákať je zábava, kľudne zapoj všetkých do hry.
Ak si chceš „škôlku zahrať v dome, tak si priprav maliarsku pásku. S
pomocou rodiča ňou nalepíš na zem „škôlku“.Pripravila pani učiteľka Andrejka
U3 Rozpozná štátne symboly Slovenskej republiky- zástava, hymna
U2 Oboznamuje sa so symbolmi Slovenskej republiky
Pomôcky: mapa Slovenska, štátny znak, zástava, hymna, pastelky, papier
Zadanie: Porozprávaj sa s rodičmi o našej vlasti- o Slovensku ( krajine, v ktorej si sa narodil/-la a žiješ). V atlase, na glóbuse alebo na internete vyhľadaj mapu Slovenska.
Spoznaj štátne symboly Slovenskej republiky: štátny znak, vlajku a hymnu. Slovenskú vlajku si môžeš všimnúť aj pri našom obecnom úrade, keď pôjdeš na prechádzku. Aké farby sú na vlajke Slovenskej republiky? Čo sa nachádza v ľavej časti slovenskej vlajky? Popíš, ako vyzerá štátny znak-
na červenom podklade sú tri modré vŕšky a biely dvojkríž.
Slovenskú vlajku alebo štátny znak si môžeš aj vymaľovať, predlohu na vytlačenie nájdeš tu:
https://nasedeticky.sk/predskolaci/slovensko/2743/slovenska-vlajka-omalovanka/
https://nasedeticky.sk/predskolaci/slovensko/2745/2745/
Vypočuj si hymnu Slovenskej republiky- pieseň Nad Tatrou sa blýska, ktorá sa spieva/ hrá vždy pri významných príležitostiach alebo výročiach, štátnych sviatkoch (mohol/-la si ju počuť napríklad dňa 29.augusta pri výročí SNP, keď sa v podvečer na našom futbalovom ihrisku zapaľuje veľká vatra). Hymnu nájdeš napr. tu:
https://www.youtube.com/watch?v=u_Cl5fRPIJc
Naše hlavé mesto-Bratislava
Vzdelávacia oblasť: Človek a spoločnosť
Výkonový štandard: U2 Pozná významné dominanty hlavného mesta Bratislavy, napr. Bratislavský hrad, rieku Dunaj
Pomôcky: mapa Slovenska (znázorňujúca mestá), obrázky Bratislavy a jej okolia, drevené kocky alebo lego stavebnica, papier, pastelky
Zadanie: Už vieš, že naša krajina sa volá Slovensko (používa sa aj názov Slovenská republika). Možno si už bol s rodičmi v našom hlavnom a zároveň najväčšom meste - v Bratislave (na výlete, v zoologickej záhrade alebo aspoň na nákupoch).
Vyhľadaj a ukáž Bratislavu na mape Slovenska.
Ak si už niekedy bol v Bratislave, skús porozprávať, aké zaujímavé miesta si navštívil , aké zvieratká si videl v ZOO.
Ak si zatiaľ v Bratislave nebol, vyhľadaj s pomocou rodičov obrázky zaujímavých miest ( v knižkách alebo na internete), ktoré sa nachádzajú priamo v našom hlavnom meste alebo jeho blízkom okolí. Môžeš si pozrieť napríklad Bratislavský hrad, hrad Devín, Sandberg, Slavín.
Vieš, aká rieka tečie cez Bratislavu? Je to Dunaj. Nájdi Dunaj na mape Slovenska. Skús vyhľadať obrázky mostov, ktoré spájajú oba brehy Dunaja priamo v Bratislave. Zistíš, že na jednom z nich je napr. reštaurácia v tvare UFO.
Nakoniec môžeš podľa obrázku Bratislavského hradu postaviť zo stavebnice Lego alebo drevených kociek svoj vlastný malý Bratislavský hrad...
Malý zvonárik
Vzdelávacia oblasť: Jazyk a komunikácia
Výkonový štandard: U4 Rozumie spisovnej podobe jazyka.
U3 V priebehu vzdelávacích aktivít používa spisovnú podobu jazyka.
Pomôcky: príbeh z časopisu Rebrík
Zadanie: Vieš, ktoré veľké mesto je najbližšie k našej dedine- Dolným Orešanom? Áno, je to Trnava. A o Trnave je aj dnešný príbeh o malom záchrancovi:
Kedysi dávno neďaleko Trnavy na potoku Parná stál mlyn, ukrytý medzi stromami. Po kľukatej ceste krivkal starec. Bol to starý zvonár z mesta, mlynárov príbuzný. Ako sa tak blížil , zdalo sa mu čudné, že nepočuť rachot mlyna ani štekot psa. „Čože sa tam stalo?“ čudoval sa. Prišiel na dvor a zistil: Do mlyna sa vlámali zbojníci! Našiel už len mlynárovho synčeka, malé bábätko. Starý zvonár sa ujal malej siroty. Volal sa Tadeáš a brával ho so sebou do malej zvoničky nad mestom. A Tadeáš sa naučil obratne zvoniť. Inak zvon zvonil k modlitbe, inak pri pohrebe a inak pri nebezpečenstve. V okolí zvoničky rástli veľké lipy. Chlapec tam mal svoj úkryt. Počúval bzukot včiel a spev vtákov. Bol odtiaľ výhľad na Trnavu a celý kraj. Jedno ráno zbadal zo stromu neznámych jazdcov so špicatými čiapkami a kopijami. „Tatári! Treba varovať ľudí!“ bežal Tadeáš k zvoničke. Zvonil veľmi silno bim-bam, bim-bam. Obyvatelia vybehli na hradby. V rukách niesli, čo narýchlo vzali: sekery, cepy, motyky, vidly, kosy a bránili mesto. Tatári nečakali taký odpor a dali sa na útek. Na mieste starej zvoničky stojí dnes kostol, z ktorého i teraz radostne zvonia zvony...
Ak nepoznáš niektoré slová z príbehu, popros rodiča, aby ti ich vysvetlil. Potom môžeš porozprávať, čo ťa na príbehu najviac zaujalo, kto bol Tadeáš, kde a s kým žil, ako pomohol zachrániť mesto...
Pozorujeme a staviame
Vzdelávacia oblasť: Umenie a kultúra
Výkonový štandard: U4 Skladá, spája z rôznych materiálov priestorovú zostavu, pomenuje ju
U2 Z hotových prvkov skladá jednoduchý objekt alebo architektúru
Pomôcky: krabičky, košíky, poháre, hračky rôznych tvarov a veľkostí
Zadanie: Počas prechádzky po dedine alebo pozorovaním z okna svojho domčeka si si určite všimol, že jednotlivé domy sa líšia tvarom, farbou, veľkosťou. V strede dediny sú dokonca rôzne budovy, ktoré slúžia na rozličné účely. Vieš povedať, načo slúži kostol, obecný úrad, kultúrny dom, pošta alebo obchod s potravinami?
Prezri si tiež, ako jednotlivé budovy vyzerajú. Povedz, aký geometrický útvar ti pripomína tvar budovy, strechy, okien a dverí.
Doma z viacerých predmetov rôznych tvarov a veľkostí, ktoré nájdeš napr. medzi hračkami, potom poskladaj napríklad ulicu, ktorú tvorí viacero domov, alebo vytvor vlastný kostolík, či kultúrny dom. Cestu môžeš vytvoriť zo šnúrky, stužky, kúsku látky alebo papiera.
Pripravila pani učiteľka Renatka..
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články