• ETwinning

• Druh programu: Vzdelávací program pre žiakov 4.ročníka
          Realizácia: október 2018 - jún 201
          Konzultant: Mgr. Monika Vranová

• Vzdelávací program JA A PENIAZE ponúka školám možnosť vzdelávať svojich žiakov v oblasti finančnej gramotnosti formou zážitkového učenia.
          Program je spracovaný v súlade s Národným štandardom finančnej gramotnosti verzia 1.2 (NŠFG), ktorý vstúpil do platnosti 1. septembra 2017.

Cieľové skupiny
          • žiaci 1. až 4. ročníka základných škôl a všetkých ročníkov špeciálnych základných škôl
          • v našej škole pre žiakov 4.ročníka
            Cieľ programu

Cieľom programu je naučiť žiakov orientovať sa v základných pojmoch z oblasti finančnej gramotnosti a osvojiť si základné zručnosti pre efektívne riadenie a plánovanie svojej finančnej budúcnosti.

Učebné texty

Žiaci sa prostredníctvom ústrednej postavy Filipa a jeho rodiny oboznámia s finančnou gramotnosťou. Filipove príhody vychádzajú z reálnych situácií a pútavou formou tak naučia žiakov aj to, prečo bez práce nie sú koláče a prečo peniaze nerastú na stromoch.

Program využíva zážitkové vzdelávanieaktivizačné prvky vzdelávania. Témy sú štruktúrované tak, aby im žiaci porozumeli, rozšírili a umocnili svoje schopnosti. Učebné texty sú doplnené obrázkami a prílohami pre žiakov, zážitkovými aktivitami a metodickou časťou pre učiteľa.

1. kapitola - Peniaze (Peniaze hýbu svetom)

2. kapitola - Príjmy a výdavky (Príjmy - Bez práce nie sú koláče, Výdavky – Všetko má svoju cenu)

3. kapitola - Hospodárenie v domácnosti (Všetko si najskôr poriadne spočítaj!)

4. kapitola - Banka ako správca peňazí (Bohatstvo je to, čo ušetríš, nie to, čo minieš)

5. kapitola - Ako platíme (Peniaze hýbu svetom)

6. kapitola - Zadlžíme sa? (Peniaze na strome nerastú)

7. kapitola - Riziko a poistenie (Nikomu peniaze z neba nepadajú)