• Predškoláci- info

• Viete, čo by mal vedieť predškolák?

1. Malo by si pamätať niekoľko básničiek a riekaniek, vedieť svoje menom vek, adresu, na ktorej býva.
            2. S pomocou názoru by malo sčitovať a odčitovať do päť, poznať čísla od 0 do 10 a vedieť určiť ich poradie.
            3. Orientovať sa v priestore, vie kde je vpravo, vľavo, hore, dolu, vpredu, vzadu.
            4. Mať čistú výslovnosť a plynulo hovoriť, dieťa by nemalo mať problémy s výslovnosťou niektorých hlások, nezajakávať sa pri reči.
            5. Plynulo prerozprávať udalosti, ktoré zažilo alebo príbeh, ktorý si vypočulo, prerozprávať obsah krátkej rozprávky a porozumieť jej obsahu, vyjadrovať sa plynule aj v zložitých vetách.
            6. Odpovedať na otázku, keď sa ho pýtajú.
            7. Nakresliť postavu primerane svojmu veku, ťahy kresby sú plynulé, línie pevné a neroztrasené, svalstvo ruky je pri práci uvoľnené.
            8. Dieťa vie kresliť geometrické tvary podľa predlohy, vie vystrihnúť tvar podľa predkreslenej čiary.
            9. Vedieť sa odlúčiť od rodičov, nemalo by mu robiť problémy prispôsobovať sa novému prostrediu.
            10. Cítiť sa dobre v kolektíve detí, vyhľadávať ich, uznávať dospelú autoritu a dokázať sa jej podriadiť.
            11. Vydržať sedieť pri jednej činnosti 20 minút a zadané úlohy dokončiť, nezačínať neustále niečo nové, neodbiehať.
            12. Mať chuť učiť sa, často sa pýtať na písmená, číslice, zaujíma sa o učenie a chce vedieť viac.
            13. Vedieť sa samostatne obuť a obliecť, pozapínať gombíky a zaviazať si šnúrky.
            14. Poznať základné farby a geometrické tvary.
            15. Vedieť sa samostatne najesť a obslúžiť na WC.
            16. Dieťa nie je agresívne, spory medzi deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti.