• Školské noviny

• Nezabudnuteľný týždeň v Španielsku

• 04.02.2022 15:04
        • Vďaka programu Erasmus+ sa žiakom a ich učiteľom podarilo uskutočniť týždenný pobyt v malebnej dedinke Mora d´Ebre v Španielsku. O svoje cenné skúsenosti z tohto pobytu sa s vami chcú podeliť aj samotní žiaci.
        • Alexandra Č., 8. ročník

Keď sme pristáli v Španielsku, myslela som si že je to len sen. Mala som rodinu, kde sa mi páčilo. Mar a jej otec ma zobrali sa pozrieť prvýkrát k moru. Chodila som s jej kamarátmi von, ukázali mi dedinu a aj čo sa v ich dedine vyrába.

Každý deň sme chodievali na výlety. Prvý deň sme išli na obhliadku dediny Mora d’ Ebre, ale ešte pred tým nám Španieli prichystali ich typické jedlá na raňajky v ich škole. Najviac som si užila deň, keď sme boli v zábavnom parku v PortAventure a v lanovom parku.

A keď sme už mali odísť, domov sa mi ísť ešte nechcelo. Bol to pre mňa jeden z najväčších zážitkov.

Sofia, 8. ročník

Ja som si výborne užila Španielsko, hlavne sa mi páčilo, keď sme leteli lietadlom. Boli sme aj v Barcelone, kde sa mi hneď páčilo. Nikdy by som neverila, že niekedy budem v Španielsku.

Každý deň sme mali výlety a rôzne aktivity, ukazovali nám okolie dediny. Hneď prvý deň sme mali spoločné aktivity, kde sme sa zabavili. Boli pustené pesničky, kde som si zatancovala, a nie len ja, ale pridali sa ku mne aj ostatní.

Vždy po výletoch sme chodievali domov a potom von. Ja som chodievala aj na volejbal, kde sa mi veľmi páčilo. Ľudia odtiaľ sa ma pýtali veľa vecí, pri volejbale ma obdivovali.

Veľmi sa mi páčila aj Porta Ventura, hlavne ten zábavný park, kde sme si to s kamarátmi užili a vybláznili sa. Boli sme aj na lanových prekážkach.

Cítila som sa tam veľmi dobre, bolo tam teplo a nie ako na Slovensku, kde bola zima. Určite mám zo Španielska veľa cenných zážitkov.

Martin, 9. ročník

Pobyt v Španielsku bol úžasný. Každý deň bol vymyslený nejaký program, ktorý trval približne do 3 poobede, potom sa nás ujali naši hostitelia. Boli sme na rôznych miestach.

Pamätám si, že sme mali v jeden deň prehliadku mesta. Taktiež sme boli v prírodnej rezervácii, kde nebolo veľa zvierat, ale bolo to celkom zauimavé. V jeden deň sme boli na člnkoch. Ja, keďže som nešiel na člnky, bol som sa pozrieť v jednom starom dome, ktorý slúžil ako múzeum.

Tiež sme boli aj v lezeckom centre a jaskyni. Avšak môj obľúbený zážitok zo Španielska musí byť zábavný park Portaventura. Keby sa naskytla príležitosť, určite by som išiel znova. Neľutujem ani jedinú sekundu strávenú v Španielsku.

Janka, 9. ročník

Vždy som chcela navštíviť krajinu, kde budem môcť bývať v nejakej typickej rodine z danej krajiny. A konečne sa mi to podarilo vďaka Erasmu a učiteľom, ktorí sa o to veľmi snažili.

Tento projekt mi určite veľa dal. Hneď prvý deň, keď sme odchádzali z rodnej krajiny do Španielska, som dosť premýšľala nad tým, aké majú zvyky, ako sa tam stravujú... Hlavou mi behalo množstvo myšlienok a otázok.

V rodine som sa cítila ako keby si ma adoptovali. Spoznala som neskutočne veľa ľudí, s ktorými som v kontakte a navzájom si píšeme.

Vďaka tomuto projektu som sa zlepšila v anglickom jazyku a naučila sa základné slovíčka zo španielčiny. Dodalo mi to sebavedomie, že sa viem dorozumieť v cudzej krajine, a to som si myslela že by som to nikdy nezvládla.

Chodili sme na rôzne výlety a viac sa s nimi spoznávali. V rodine, v ktorej som bývala, varili úžasné jedlá. Keď sme odchádzali, tak mi opakovala moja  “adoptívna“ rodina, že im budem veľmi chýbať.

Marcel, 9. ročník

Cesta lietadlom bola zaujímavá, ale neboli tam žiadne problémy. Výhľad z lietadla bol super, spoznal som veľa nových oblastí. Keď sme doleteli do Barcelony, mali sme sa stretnúť s ďalšími účastníkmi Erasmusu. Keď sme sa konečne stretli, nasadli sme do autobusu. Cesta autobusom nebola veľmi príjemná, pretože tam stále kričali Francúzi a Portugalčania.

Prvý deň sme mali prehliadku mesta. Pekné mesto, asi dvakrát väčšie ako Trnava, ale pre nich to je dedina. Po prehliadke sme boli v parku a robili sme rôzne aktivity. Tento deň bol skvelý, zaslúži si 9/10.

Ďalší deň sme boli v prírodnej rezervácii, kde sa mi najviac páčil chov zvierat. Tento výlet bol najlepší.

Tretí deň sme boli v lanovom parku a v jaskyniach. Bolo tam super, hlavne na lane bolo veľa zábavy. No aj v jaskyniach sa mi páčilo, aj keď neboli také veľké.

Ďalší deň sme boli v zábavnom parku PortAventura, kde sme sa najviac tešili. Mne sa tam páčilo veľmi.

Posledný deň sme sa člnkovali. Mne sa to moc nepáčilo, ale to len preto, že to bolo moc krátke, tešil som sa, že budeme splavovať dlhšiu časť rieky.

A na záver ešte zhodnotenie v angličtine :-)

Alexandra B., 8. ročník

In October 2021, I went to Spain with the school project called Erasmus. I liked that there were people very nice and polite.

The first day we just traveled, it was a long journey and we were very tired. I liked my friend Anahi's family very much and they were all nice to me. Anahí is also an only child like me.

Every day we went on an interesting trip and then we had lunch together. The food was also very good, I'm glad I could taste real Spanish food such as oysters and various seafood.

I also really liked that it was always warm there. I also went to see the sea and the beach, it was very beautiful. The other trips were also very interesting and I learned new things.

What I liked the most was the Porta Ventura theme park, there were carousels I had never seen before. I went on the second fastest carousel and I thought it was the end of my life :). I had a very nice time there and I would definitely go again.